Biuletyn Informacji Publicznej  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  www.gops.biesiekierz.eu
Informacje podstawowe
Dane podstawowe
Aktualności
O ośrodku
Kadra
Statut
Regulamin
Akty prawne
Zadania ośrodka
Oświadczenia
Zapytania ofertowe, konkursy
Pomoc społeczna
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Dokumenty do pobrania pomoc społeczna
Świadczenia rodzinne
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Fundusz alimentacyjny
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Dodatki mieszkaniowe
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Środowiskowy Dom Samopomocy
Akty prawne
Sposób kwalifikacji do ŚDS
Program
Ogłoszenia
Galeria 2011
Aktualnosci rok 2012
Projekt Systemowy "POMOCNA DŁOŃ PLUS"
Pomocna dłoń plus rok 2011
Pomocna dłoń plus rok 2012
Pomocna dłoń plus rok 2013
Pomocna dłoń plus rok 2014
Karta dużej rodziny
Karta dużej rodziny
Stypendia
Stypendia dokumenty do pobrania
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020
Podprogram 2015
Galeria
2011
2010
2009
2008
Przetargi
Przetargi
Konkursy
PRACA W OPS
Praca w OPS
Nabór pracowników
Redakcja
Redakcja Biuletynu
Inne informacje
Informacje nieudostępnione
Ważne linki
Rodzina 500 plus
Rodzina 500 plus
Wyszukiwarka
Instrukcja obsługi
Rejestr zmian
Statystyka odwiedzin
 Program strona główna 

Program
 

                            

PROGRAM  DZIAŁALNOŚCI ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W BIESIEKIERZU NA ROK 2011.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dysponuje 20 miejscami. Obecnie przebywa w nim 13 osób z upośledzeniem umysłowym i 7 osób  chorych psychicznie. Przebywają one w placówce przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7- 15.

Nadrzędnym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest podnoszenie jakości życia i zapewnienie oparcia społecznego osobom mającym trudności z prawidłowym funkcjonowaniem w otoczeniu społecznym. Polega to przede wszystkim  na podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Oparcie to w szczególności dotyczy partnerskiej rady i pomocy w sprawach związanych ze współżyciem społecznym, gospodarowaniem pieniędzmi, załatwianiem spraw poza domem, wykonywaniem różnych zajęć i prac, aktywnym spędzaniem wolnego czasu, motywowaniem do pracy zarobkowej, utrzymywaniem kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Wszystkim tym działaniom przyświeca myśl, żeby utrzymać podopiecznych ŚDS w ich środowisku społecznym i rodzinnym. Proponowany program działalności placówki ma pomagać w rozwijaniu autonomii osób niepełnosprawnych oraz wspierać ich najbliższe środowisko rodzinne i społeczne.

 Postępowanie wspierająco – rehabilitacyjne realizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy obejmuje:

  1. trening samodzielności. W ramach tego treningu uczestnicy nabywają umiejętności związane z samoobsługą, tj. utrzymywanie higieny osobistej i higieny otoczenia, dbanie o estetykę, przygotowywanie posiłków, obsługę podstawowych urządzeń domowych, w tym elektrycznych i elektronicznych.
  2. trening umiejętności społecznych i interpersonalnych. W ramach tego treningu uczestnicy poznają zasady współżycia społecznego i uczą się przestrzegania ich. Przechodzą także trening budżetowy – uczą się planowania zakupów, orientacji w cenach, dokonywania obliczeń, a więc racjonalnego gospodarowania swoimi dochodami. Ponadto poznają metody i sposoby załatwiania spraw urzędowych, korzystania z instytucji użyteczności publicznej i ośrodków kultury. .Motywowani są także do stałego dbania o swoje zdrowie poprzez stały kontakt z poradniami specjalistycznymi i lekarzami różnych specjalności. Trening umiejętności społecznych  ma na celu rozwijanie kreatywności, wytrwałości, decyzyjności, ale również poczucie wspólnoty, społecznej odpowiedzialności i odwagi w poruszaniu się  w środowisku.
  3. trening umiejętności spędzania czasu wolnego, który polega na umożliwieniu uczestnikom rozrywki i rekreacji oraz na budzeniu i rozwijaniu ich zainteresowań. W toku tego treningu uczestnicy uczą się prawidłowego zachowania w miejscach publicznych. Poprzez biblioterapię i korzystanie z mediów nabywają wiedzy o świecie, poszerzają swoje horyzonty. W ramach tej formy aktywizacji ŚDS organizuje wycieczki, wyprawy turystyczne i różnego rodzaju imprezy plenerowe, które zapewniają kontakt z przyrodą i przybliżają dziedzictwo kulturowe.
  4. rehabilitację fizyczną prowadzoną przez cały zespół wspierająco – rehabilitacyjny w czasie terapii zajęciowej , np. ćwiczenia manualne, ćwiczenia relaksacyjne, zabawy ruchowe i sportowe, spacery. Zajęcia podtrzymujące sprawność ruchową, podnoszenie jej oraz rozładowywanie napięć psychicznych prowadzone będą również przez wykwalifikowanego rehabilitanta.
  5. psychoterapię indywidualną, która wynika z indywidualnego planu terapeutycznego każdego uczestnika. Działania  zaplanowane w indywidualnym planie terapeutycznym są konsultowane- w miarę możliwości – z rodziną uczestnika, lekarzem prowadzącym oraz z całym zespołem wspierająco- rehabilitacyjnym. Indywidualne plany terapeutyczne podlegają w razie konieczności bieżącej weryfikacji.
  6. terapię zajęciową, która pozwala na zapoznanie się z różnymi technikami pracy i daje namiastkę pracy zawodowej. W ramach terapii zajęciowej w ŚDS działają pracownia krawiecka, pracownia zajęć technicznych, pracownia plastyczna i pracownia kulinarna. Odbywają się także zajęcia muzyczne i komputerowe. Działania w poszczególnych pracowniach motywują do podejmowania wysiłku i dają poczucie osiągania zamierzonego celu. Praca w grupie pozwala na wytworzenia atmosfery zaufania i szacunku dla pracy innych, tworzy poczucie więzi społecznej, stwarza możliwości pomocy osobom słabszym oraz korzystania z pomocy osób sprawniejszych.
  7. współpracę z rodzinami i najbliższym środowiskiem uczestników, a także pośredniczenie w kontaktach z rozmaitymi instytucjami, np. ośrodkami pomocy społecznej, urzędami pracy, poradniami zdrowia psychicznego i wszelkimi innymi instytucjami zajmującymi się problemami osób niepełnosprawnych.
  8. aktywne uczestnictwo we wszystkich formach imprez i wydarzeń, zapobiegających odrzuceniu osób niepełnosprawnych na margines życia społecznego, mających na celu ich integrację ze środowiskiem osób pełnosprawnych.

Program działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest realizowany w toku ściśle zaplanowanych zajęć ( obowiązują plany roczne, miesięczne, jak i dzienne ) Przestrzeganie harmonogramu zajęć zapewnia uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, a ponadto uczy wykorzystywania czasu tak na pracę, jak i odpoczynek. Ponadto umożliwia efektywne wykorzystywanie czasu pracy personelowi placówki.

Program realizuje się również w sytuacjach wyjątkowych, takich jak wycieczki, imprezy okolicznościowe i plenerowe, zawsze przyjmując za cel nadrzędny  optymalne funkcjonowanie uczestników ŚDS  i ich potencjalny rozwój.

 
Data wprowadzenia informacji 2011-03-18 09:44:02 Informację zaktualizowano 2011-05-10 13:01:43, wprowadzający: Arleta Koltermann, autor: Agata Kabacińska
wersja do druku