Biuletyn Informacji Publicznej  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  www.gops.biesiekierz.eu
Informacje podstawowe
Dane podstawowe
Aktualności
O ośrodku
Kadra
Statut
Regulamin
Akty prawne
Zadania ośrodka
Oświadczenia
Zapytania ofertowe, konkursy
Pomoc społeczna
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Dokumenty do pobrania pomoc społeczna
Świadczenia rodzinne
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Fundusz alimentacyjny
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Dodatki mieszkaniowe
Akty prawne
Wymagane dokumenty
Zasady przyznawania
Środowiskowy Dom Samopomocy
Akty prawne
Sposób kwalifikacji do ŚDS
Program
Ogłoszenia
Galeria 2011
Aktualnosci rok 2012
Projekt Systemowy "POMOCNA DŁOŃ PLUS"
Pomocna dłoń plus rok 2011
Pomocna dłoń plus rok 2012
Pomocna dłoń plus rok 2013
Pomocna dłoń plus rok 2014
Karta dużej rodziny
Karta dużej rodziny
Stypendia
Stypendia dokumenty do pobrania
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020
Podprogram 2015
Galeria
2011
2010
2009
2008
Przetargi
Przetargi
Konkursy
PRACA W OPS
Praca w OPS
Nabór pracowników
Redakcja
Redakcja Biuletynu
Inne informacje
Informacje nieudostępnione
Ważne linki
Rodzina 500 plus
Rodzina 500 plus
Wyszukiwarka
Instrukcja obsługi
Rejestr zmian
Statystyka odwiedzin
 2011 strona główna 

2011
 

"Pomocna dłoń plus" 2011 r.

Zakończono realizację projektu systemowego ,, Pomocna dłoń plus”.

W  2011 roku uczestniczyło 10 beneficjentów, którzy w ramach projektu objęci byli działaniami aktywnej integracji. Z każdym z beneficjentów został sporządzony kontrakt socjalny, który posłużył jako plan działań beneficjenta jak i pracownika socjalnego. Wzajemne zobowiązania prowadziły do realizacji zamierzonych celów, obopólna współpraca nastawiona była na przezwyciężenie trudności, z którymi na co dzień borykają się beneficjenci. Przez okres dwunastu miesięcy uczestnicy projektu odbyli szkolenia z zakresu doradztwa: zawodowego, rodzinnego, społecznego, medycznego. Ponadto beneficjenci poprzez udział wybranych przez siebie kursach wzbogacili swoje kwalifikacje zawodowe, tym samym zwiększyli swoje szanse na rynku pracy, co w przyszłości  być może zaowocuje znalezieniem zatrudnienia.

W założeniach projektu ,, Pomocna dłoń plus ” ważnym elementem  jest nie tylko beneficjent ale także pomoc  najbliższemu otoczeniu. W związku z tym został zorganizowany dwudniowy wyjazd integracyjny do Mierzei Helskiej, którego głównym celem było wzmocnienie więzi rodzinnych, poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu.

W trakcie zorganizowanego w miesiącu grudniu spotkania beneficjentów wraz z pracownikami realizującymi projekt wszyscy mieli możliwość wymiany spostrzeżeń dotyczących realizacji projektu. Beneficjenci w samych superlatywach wypowiadali się na  temat ,,Pomocnej dłoni plus” z chęcią przytaczali przykłady pozytywnych skutków jakie dał im udział w projekcie.

Na zakończenie spotkania beneficjenci otrzymali parasole promujące ,, Pomocną dłoń plus” oraz zaświadczenia potwierdzające udział w projekcie w 2011roku.

                                              

 

 Opracował: zespół projektowy

 

Szkolenie - Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej  w razie wypadku    

      W ramach realizacji - aktywnej integracji projektu sysytemowego "Pomocna dłoń plus" w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Biesiekierzu w dniu 17.11.2011 r. odbyło się szkolenie z zakresu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w razie wypadku. W czasie szkolenia beneficjenci zostali zapoznani z następującą tematyką:

  • zabezpieczenie miejsca wypadku i ocena stanu poszkododowanych i obserwacja czynności życiowych,
  • krwotoki - I pomoc,
  • zadławienie,
  • postępowanie z poszkodowanym i nieprzytomnym,
  • postępowanie przy nagłym zatrzymaniu krążenia,
  • postępowanie w przypadkach oparzeń,
  • złamania i zwichnięcia,
  • jak winien być wysposażony niezbędny zestaw do udzielania pierwszej pomocy

Szkolenie odbywało się na dwóch poziomach: teoretycznym oraz praktycznym. Nabytą wiedzę teoretyczną beneficjenci musieli zastosować w czasie zajęć praktycznych np. podczas próbyreanimacji oraz zajęć dotyczących rodzaj i sposobów zakładania opatrunków. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wypełnili test z zakresu szkolenia, poczym beneficjenci otrzymali zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętnosci.

Opracował: zespół projektowy

Spotkanie z terapeutką rodzinną

     W dniach 3-4 października 2011 r.  odbyło się w ramach realizacji zadania- aktywna integracja projektu systemowego "Pomocna dłoń plus" spotkanie beneficjentów z Panią Lucyną Wesołowską- terapeutą rodzinnym. W czasie dwudniowych warsztatów terapeutka omówiła następujące zagadnienia:

  • techniki, metody prozumiewania się,
  • prawidłowe wzorce komunikacji werbalnej i niewerbalnej
  • metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami dnia codziennego,
  • właściwe postawy rodzicielskie,
  • trudności wychowawcze z dziećmi na każdym etapie rozwoju oraz sposoby przeciwdziałania zaistniałym problemom,
  • etapy pożycia małżeńskiego wraz z przedstawieniem metod ardzenia sobie w kryzysie małżeńskim,
  • zagrozenia powstałe na skutek nadużywania wszelkich używek.

Tematyka warsztatów wynikała z zapotrzebowania beneficjentów, to oni sygnalizowali jakie tematy chcieliby poruszyć, przeanalizować.

 

 Opracował: zespół projektowy

Wyjazd integracyjny beneficjentów realizujących projekt systemowy "Pomocna dłoń plus"

     W dniach 22-23 września 2011 r. w ramach realizacji zadania- aktywna integracja został zorganiozwany wyjazd integracyjny do Mierzei Helskiej dla 10 beneficjentów ostatecznych wraz z najblizszym otoczeniem. Wyjazd integracyjny to doskonałe narzędziena wprowadzenie i realizację zamierzonego celu, za jaki postanowilismy sobie wzmocnić wzajemną integrację beneficjentów ostatecznych z ich najblizszymi. W czasie wspólnego pobytu rodziny miały możliwość wzmocnienia więzi rodzinnych, poprawienia u niektórych uczestników relacji rodzic-dziecko bądź mąż-żona, a także wdrożenia metod zagospodarowania wolnego czasu. W czasie wspólnego pobytu pracownicy GOPS mieli sposobność zaobserwowania dobrych i złych metod wychowawczych wśród beneficjentów co w przyszłości przyniesie pożytek w dalszej pracy socjalnej.  W ramach wyjazdu zwiedziliśmy następujące miejscowości nadmorskie: Puck, Juratę, Hel, Gdańsk-Oliwa. W czasie wolnym rodziny mogły spędzić czas we własnym zakresie tj. wspólne zabawy na świeżym powietrzu, spacer nad brzegiem morza itp. Połączenie wyjazdu z możliwością poznania innych zakątków naszego kraju z propagowaniem własciwych postaw rodzicielskich, wzajemną integrację spowodowało, iż beneficjenci w samych superlatywach wypowiedzieli się na temat w/w formy realizacji zadania - aktywna integracja.

 

 Opracował: zespół projektowy

Spotkanie beneficjentów projektu "Pomocna dłoń plus"

     W dniu 20 września 2011 r. odbyło się spotkanie beneficjentów ostatecznych realizujących projekt systemowy 'Pomocna dłoń plus". W czasie spotkania zostały omówione zrealizowane działania określone w instrumencie- aktywna integracja. Spotkanie umożliwiło wymianę zdań pomiędzy uczestnikami projektu, gdyż na co dzień nie mają możliwości kontaktowania się. Każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się na temat swoich spostrzeżeń dotyczacych realizacji projektu "Pomocna dłoń plus". Ponadto w trakcie spotkania został omówiony wyjazd integracyjny do Mierzei Helskiej. Beneficjenci zostali zapoznani z programem wyjazdu oraz z celem głównym i celami szczegółwoymi, które będą realizowane w czasie wspólnego wyjazdu. Wyjazd ma na celu wzmocnić wzajemną więź pomiędzy beneficjentami, a ich najbliższym otoczeniem. Uczestnicy wyjazdu zostali poinformowani, iż w czasie dwudniowego wyjazdu mają doskonałą możliwość obcowania z rodziną (mąż, dzieci) oraz sposobność przeprowadzenia rozmowy z pracownikami GOPS na wybrane przez nich tematy.

 

 

 Opracował: zespół projektowy

Kolonia do Karpacza

     W dniu 24.06.2011 r.  ośmioro dzieci beneficjentów z terenu gminy Biesiekierz realizujących projekt systemowy "Pomocna dłoń plus" wyjechało na kolonię letnią do Karpacza. Wypoczynek przewidziany był na 10 dni, w tym jeden dzień dzieci spędziły w Poznaniu, gdzie zwiedzili Palmiarnię poczym udali się do Ośrodka Sportu i Rekreacji MALTA. W czasie wypoczynku dzieci objęte były nie tylko atrakcjami kulturalno-turystycznymi, organizatorzy zadbali także o przeprowadzenie zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień. dzieci w sposób przystępny zapoznały się z zagrożeniami jakie czyhają na drodze ich życia. Po czym zostały zaznajomione ze sposobami radzenia sobie z napotkanymi zagrożeniami, które w swoich konsekwencjach mogą rzutować na ich dorosłe życie. W dniu 03.07.2011 r.  wszystkie dzieci powróciły szczęśliwe, zadowolone czego dowodem były uśmiechy na ich twarzach w czasie powitania z rodzicami.

Opracował: zespół projektowy

Kursy 2011

     W ramach realizacji przez Gminę Biesiekierz projektu systemowego "Pomocna dłoń plus" siedmiu beneficjentów podniosło  swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w kursach. Wszystkie kursy zostały przeprowadzone w Europejskim Centrum Edukacyjnym w Koszalinie przy ul. Chałubińskiego. Pierwsze kursy rozpoczęły się w dniu 30.05.2011 r., a ostatnie zakończyły się w dniu 29.06.2011 r.

Kurs opieka nad osobami satrszymi, chorymi i niepełnosprawnymi

Kurs komputerowy z obsługą kasy fiskalnej

 Kurs kroju i szycia

Kurs komputerowy

Kurs komputerowy z programem magazynowym

Kurs kompleksowa obsługa biura

W zależności od zakresu tematyki kursu, beneficjenci objęci byli różną liczbą godzin szkoleniowych. W czasie kursów uczestnicy przerabiali, zdobywali wiedzę z zakresu teorii praktyk. Wszyscy uczestnicy ukończyli pomyślnie kursy czego dowodem są otrzymane zaświadczenia. Udział w kursach ma na celu wzbogacić atuty beneficjentów na obecnym rynku pracy. Głównym założeniem projektu jest aktywizacja zawodowa oraz społeczna, w związku z tym nabyte nowe doświadczenia mamy nadzieję, iż przełożą się na znalezienie zatrudnienia.   

 Opracował: zespół projektowy

Spotkanie z doradcą zawodowym

     W dniach 28-29.04.2011 r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Biesiekierzu w ramach realizacji projektu systemowego "Pomocna dłoń plus" odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym. Beneficjenci mieli okazję do pogłębienia wiedzy z szerokiej gamy informacji o rynku pracy. Została omówiona technika poszukiwania zatrudnienia tym samym wypromowaniu aktywnych postaw, które przełożą się na znalezienie pracy. Ponadto szkolenie miało na celu uświadomić mocne i słabe strony beneficjentów, dzięki którym łatwiej odnajdą się na obecnym rynku pracy.  

 Opracował: zespół projektowy

Spotkanie zapoznawczo-integracyjne

     W dniu 30.03.2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie zapoznawczo- integracyjne, w czasie którego Pani Kierownik Karina Gębal omówiła zasady realizacji projektu "Pomocna dłoń plus". W dalszej części spotkania wszyscy uczestnicy przedstawili się i w paru zdaniach wypowiedzieli się na temat swoich oczekiwaniach wobec projektu.

Opracował: zespół projektowy

 
Data wprowadzenia informacji 2011-09-19 17:01:39 Informację zaktualizowano 2013-01-24 13:38:52, wprowadzający: Ewa Główczyk-Kowalczyk, autor: Zespół projektowy GOPS Biesiekierz
wersja do druku