kontrast
A+ A-
Strona Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej: www.gops.biesiekierz.eu
 Galeria 2011
Galeria 2011
 

Znany to moment w monotonnym codziennym życiu, kiedy ma sie ochotę rutynie powiedzieć "bye, bye". Poczuć, że krew szybciej w żyłach krąży. Dostrzec wyrastające u ramion skrzydła. Może popełnić jakieś szaleństwo? Czemu by nie? Jeśli tylko nadarzy się okazja . No i otóż nadarzyła się. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wiosną tegoż roku ogłosiło ogólnopolski konkurs na realizację projektu pod nazwą "Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych". Decyzja była błyskawiczna i, jak się potem okazało, właściwa. Startujemy! Stajemy w szranki i rzucamy się do walki o wygraną. Szaleństwo polegało na tym, że konkurencja była ogromna. Swój akces zgłosiło kilkadziesiąt zespołów projektowych z całego kraju. Tylko w zachodniopomorskim było ich osiemnaście. Wśród nich i my - pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej : p. Karina Gębal- koordynator projektu, p. Krystyna Hryniewicz - główna księgowa, p. Agata Kabacińska- opiekun grupy, p. Irena Barczuk- pedagog, p. Anna Olkowska- pracownik biurowy, p. Monika Klemunda i p. Ewa Dębska- wolontariuszki.


Nie koniec szaleństw na tym. Bodajże największym było główne założenie naszego projektu. Pokażemy lokalnemu środowisku, jak ważną i potrzebną grupą są niepełnosprawni. Pokażemy jak wiele potrafią dla nas wszystkich zrobić ludzie z dysfunkcjami intelektualnymi i psychicznymi. Pokażemy jak niesłuszne jest marginalizowanie ich i skazywanie na izolację. Pokażemy, że niepełnosprawni to nie są nieszczęsne, bezmyślne istoty!


A jak pokażemy? W postaci konkretnych, wymiernych efektów ich pracy, które można zobaczyć i dotknąć. Zagospodarujemy teren otaczający budynek GOPS. Dotychczasowy ugór zamieniamy w piękny zieleniec – w przyszłości chluba Biesiekierza. Zrobią to osoby niepełnosprawne, przez wielu ludzi uważane za nieudolne i nieprzydatne!


I tu kolejne szaleństwo. Wręcz porywanie się z motyką – nomen omen – na słońce. Niejedna z tych osób nigdy w życiu nie trzymała w rekach grabi…


Na sukces składa się wiele rzeczy. Między innymi przekonanie, że coś się dobrze robi, że warto. Wierzymy w słuszność naszego projektu, jesteśmy dobrej myśli.


Kilka tygodni czekamy na ogłoszenie wyników w konkursie MPiPS. W czerwcu jest pierwszy sukces! Z wszystkich zespołów w zachodniopomorskim zwyciężyły tylko dwa. Jeden z nich to my! Mamy 60 tys. zł na realizację naszych szaleństw.


Naszych niepełnosprawnych podopiecznych, oficjalnie zwanych „beneficjentami zadania publicznego” jest trzydziestka. Jednym z założeń projektu jest ich aktywizacja zawodowa. Podczas zakładania i tworzenia zieleńca nauczą się prostych prac ogrodniczych. Może w przyszłości znajdą pracę w charakterze pomocnika ogrodnika? Żeby jednak potrafili jej szukać, przechodzą fachowe przeszkolenie pod okiem doradcy zawodowego.


 


 


  


Pani Wioletta Jędrzejczak wprowadza w zawiłości rynku pracy, uczy pisać listy motywacyjne i CV, wskazuje gdzie szukać pracy i jak się o nią ubiegać. Częścią grupy realizującej zadanie opiekuje się psycholog. Dzieje się tak dlatego, że osoby z zaburzeniami psychicznymi często mają zaniżoną samoocenę, niewielką motywację do podejmowania działań, bywają bierne i apatyczne lub przeciwnie – nadpobudliwe i niespokojne. Zjawiskom tym zapobiegają warsztaty grupowe i indywidualne z panem Witkiem Kędzierskim, zajęcia relaksacyjne a także wspólne wyjazdy i rozrywki cementujące grupę.


  


 


 


 


 
I znowu czas na szaleństwo. Łapiemy za grabie, szpadle, taczki i szturmem ruszamy na otaczający budynek teren.


   Uczymy się posługiwania narzędziami i maszynami ogrodniczymi


 


Przygotowujemy ziemię


    


 


Sadzimy rosliny i uczymy się przycinać


     


 


 


Niektórzy się modlą, a inni chodzą po drzewach (tu p. Piotr Patusiak- instruktor ogrodnictwa)


    


 


Początek i koniec naszej pracy


       


Efekty naszej pracy zostały dostrzeżone przez wszystkich. Nie było końca zdziwieniom, że jest to dzieło rąk osób niepełnosprawnych.


 


29 listopada 2011 r. w urokliwych wnętrzach pałacu w Nosowie odbyło się uroczyste podsumowanie zadania "Wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku". Uczestniczyli w nim, przy przepysznym poczęstunku beneficjenci zadania, ich rodziny i przyjaciele, zespół projketowy a także zaproszeni goście - władze naszej gminy. Swoje uznanie w ciepłych słowach wyrazili: Wójt gminy p. Marian Hermanowicz, p. Wanda Kamyk - radna gminy i przewodniczący rady gminy p. Jan Balcerzak. Obecni byli również p. Monika Modła, p. Piotr Tomczak. Wójt gminy p. Marian Hermanowicz serdecznie pogratulował beneficjentom, osobiście uścisnął każdemu dłoń i wręczył dyplomy uznania oraz zaświadczenia o ukończeniu przeszkolenia w zakresie doradztwa zawodowego i ogrodnictwa.


 


 


       


  


  


 


Będziemy kontynuować prace przy zagospodarowywaniu naszego zieleńca, a więc zadanie publiczne „Wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku” wcale nie przeszedł do historii!


 


Okazało się, że nowy pomysł jest szaleństwem tak długo, dopóki nie zamieni się w sukces! 


 

 

Opublikowane przez: Karina Gębal | Autor: Zespół projektowy GOPS Biesiekierz | Data wprowadzenia: 2011-12-05 10:41:27 | Data modyfikacji: 2011-12-05 13:41:58.
 

Spotkanie beneficjentów realizujących zadanie publiczne „Wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku”


W dniu 05.10.2011 r.  w Środowiskowym Domu Samopomocy w Biesiekierzu odbyło się pierwsze spotkanie z psychologiem, w którym udział wzięli beneficjenci zadania publicznego „Wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku”. Spotkania z psychologiem są jednym z działań zadania publicznego, który realizuje Gmina Biesiekierz- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Biesiekierzu. Pomoc ze strony w/w specjalisty będzie oddziaływała dwukierunkowo poprzez warsztaty grupowe oraz konsultacje indywidualne. Cel, który chcielibyśmy osiągnąć to podniesienie samooceny, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem dnia codziennego oraz zminimalizowanie istniejących stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu beneficjentów kontynuacja usług psychologicznych będzie realizowana w miesiącach październik-listopad.
 

 

Opublikowane przez: Karina Gębal | Autor: Zespół projektowy GOPS Biesiekierz | Data wprowadzenia: 2011-10-07 12:11:03 | Data modyfikacji: 2011-10-07 12:19:46.
 

Spotkanie z doradcą zawodowym


W ramach realizacji zadania publicznego „Wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku” w dniach 27-28 września 2011 r.  w Środowiskowym Domu Samopomocy w Biesiekierzu odbyły się pierwsze spotkania z doradcą zawodowym. Beneficjenci uczestniczyli w warsztatach grupowych po czym mieli możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych. Tematyka zajęć została dostosowana do potrzeb i oczekiwań beneficjentów. Doradca zawodowy zapoznał uczestników z zasadami poruszania się na obecnym rynku pracy, szeroko zostały omówione metody, zasady poszukiwania odpowiednich ofert pracy. Zanim beneficjenci sporządzili odpowiednie dokumenty niezbędne w poszukiwaniu zatrudnienia zostali ukształtowani w wiedzę dotyczącą swoich mocnych oraz słabych stron. Ponadto doradca zawodowy omówił korzyści płynące dla przyszłych pracodawców z zatrudnienia osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Kontynuacja spotkań doradcą zawodowym nastąpi w miesiącu październiku w czasie, których specjalista przekaże dalszą wiedzę, dzięki której nasi beneficjenci będą  mogli stać się wzorowi w pracy, niezbędni w środowisku.


 


  


Opracował: zespół projektowy

 

Opublikowane przez: Ewa Główczyk-Kowalczyk | Autor: Zespół projektowy GOPS Biesiekierz | Data wprowadzenia: 2011-10-07 08:21:52 | Data modyfikacji: 2013-01-24 13:36:49.
Data wprowadzenia: 2011-10-07 08:21:52
Data modyfikacji: 2013-01-24 13:36:49
Autor: Zespół projektowy GOPS Biesiekierz
Obowi~Ezuje od: 2011-09-27
Opublikowane przez: Ewa Główczyk-Kowalczyk
 
Dodatkowe Informacje:
Adres:
OPS BIESIEKIERZ
ul. Biesiekierz 13
76-039 Biesiekierz
Kierownik Jednostki
Mariusz Sydoruk
Kontakt:
Tel: (+48 94) 31-80-316
Fax: (+48 94) 31-80-316
e-mail: gopsbie@poczta.onet.pl